Εργαστήριο Νοσηλευτικής

• Νοσηλευτικη Ι

• Νοσηλευτική ΙΙ
  • Χειρουργική - Τεχνική Χειρουργείου

Η εκπαίδευση περιλαμβάνει την απόκτηση γνώσεων της νοσηλευτικής επιστήμης σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο.

Η Υγεία αποτελεί για τον άνθρωπο βασικό δικαίωμα και όχι προνόμιο, χωρίς καμία διάκριση με βάση το φύλο, τη φυλή, τις θρησκευτικές ή τις πολιτικές πεποιθήσεις, την οικονομική ή την κοινωνική του κατάσταση.

Ο Βοηθός Νοσηλευτή είναι μια ειδικότητα που συνδυάζει το ενδιαφέρον για τον συνάνθρωπο και την προάσπιση της υγείας. Κατά την διάρκεια των σπουδών παρέχονται στους μαθητές τα απαραίτητα εφόδια, που τους εξασφαλίζουν άρτια εκπαίδευση για την επαγγελματική τους σταδιοδρομία. Αποκτούν υπευθυνότητα για τη φροντίδα των ασθενών, την πρόληψη νόσων και την αποκατάσταση της υγείας.

Ο/Η  απόφοιτος μπορεί να εργασθεί σε:

• Δημόσια Νοσοκομεία
  • Ιδιωτικές Κλινικές
  • Κέντρα Υγείας
  • Θεραπευτήρια
  • Μονάδες Πρώτων Βοηθειών
  • Κέντρα Ψυχικής Υγείας
  • Κινητές Μονάδες Φροντίδας Υγείας

Σπουδές

Η ειδικότητα Βοηθών Νοσηλευτών ανήκει στον Τομέα Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας. Στους απόφοιτους του ΕΠΑ.Λ. χορηγείται Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και Επαγγελματικό Πτυχίο ειδικότητας επιπέδου 4 (αντίστοιχο των Ευρωπαϊκών). Οι πτυχιούχοι της ειδικότητας έχουν τη δυνατότητα:

•     Να συνεχίσουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, μέσα από τη διαδικασία των Πανελλαδικών Εξετάσεων.
  •     Να εγγραφούν στα ΙΕΚ με φοίτηση 3 εξάμηνων στην ίδια ή ανάλογη ειδικότητα με την ειδικότητα του πτυχίου τους.
  •     Οι πτυχιούχοι 18 έως 24 ετών έχουν δικαίωμα να συμμετάσχουν μετά από αίτησή τους και επιλογή, στα προγράμματα Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας, που περιλαμβάνουν 9μηνη εκπαίδευση  στο χώρο εργασίας είτε του δημοσίου είτε του ιδιωτικού τομέα με αμοιβή και εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα. Οι απόφοιτοι της Μαθητείας λαμβάνουν Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου 5 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων, μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών πιστοποίησης των προσόντων τους.