Εργαστήριο Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων και Αυτοματισμού

• Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις και Ηλεκτρολογικό σχέδιο (5 ώρες)
  • Αυτοματισμοί, Αισθητήρες (2 ώρες)

• Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις ΙΙ (4 ώρες)
  • Αυτοματισμοί Προγραμματιζόμενης Λογικής (4 ώρες)
Στο Εργαστήριο Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων οι μαθητές ασκούνται πρακτικά σε βασικά θέματα των Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων που αναλύονται σύμφωνα με τους ισχύοντες Κ.Ε.Η.Ε., όπως αυτά αναφέρονται στα αναλυτικά προγράμματα της ειδικότητας τους. Οι μαθητές αποκτούν εμπειρία στη χρήση των εργαλείων του ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη και στην συνδεσμολογία των ηλεκτρολογικών οργάνων, υλικών και συσκευών. Εκπαιδεύονται στην δημιουργία:

• Εγκαταστάσεων φωτισμού – φωτοτεχνικές διατάξεις εγκαταστάσεις EIB - Instabus

• Εγκαταστάσεις κίνησης (Μηχανές DC – AC, αντλίες, γκαραζόπορτες, έλεγχος ποιότητας προϊόντων κ.λ.π.)

• Εγκαταστάσεις ασθενών ρευμάτων (κουδούνι, θυροτηλέφωνο, θυροτηλεόραση, συναγερμοί, κεραίες Τηλεοράσεων, πυρανίχνευση, δομημένη καλωδίωση)

• Θέρμανση

• Γειώσεις - Αλεξικέραυνα

Στο Εργαστήριο Αυτοματισμών οι μαθητές αναπτύσσουν - κατασκευάζουν συστήματα αυτοματισμών και συστήματα ελέγχου σύμφωνα με τα αναλυτικά προγράμματα των τεχνολογικών μαθημάτων της ειδικότητας τους. Οι μαθητές αποκτούν εμπειρία στην επιλογή και σύνδεση του υλικού των αυτοματισμών, στη σύνδεση. λειτουργία και έλεγχο των αυτομάτων συστημάτων καθώς και σύγχρονων τεχνολογικών διατάξεων όπως:

• Ηλεκτρικοί κλασσικοί αυτοματισμοί • Πνευματικοί - Ηλεκτροπνευματικοί αυτοματισμοί

• Υδραυλικοί αυτοματισμοί

• Ηλεκτρονικοί αυτοματισμοί

• Σύνθετα συστήματα αυτοματισμών

• Έλεγχος θερμοκρασίας. κίνησης. στάθμης υγρών

• Έλεγχος πίεσης. χρόνου. ρεύματος κ.λ.π.

• Αισθητήρια, ανιχνευτές, μετατροπείς

• Ευφυή συστήματα ελέγχου

• Λογικές πύλες, Μικρές μονάδες λογικής, Ελεγκτές PLC

Τέλος εκπαιδεύονται στη σχεδίαση, και τον έλεγχο, λειτουργίας σύνθετων συστημάτων αυτοματισμού με τη βοήθεια ηλεκτρονικών υπολογιστών.