Εργαστήριο Ηλεκτρικών Μετρήσεων

• Βασική Ηλεκτρολογία Τομέα Μηχανολογίας (2 ώρες)
  • Κυκλώματα Συνεχούς και Εναλλασσομένου Ρεύματος Τομέας Ηλεκτρολογίας - Ηλεκτρονικής (3 ώρες)

• Εργαστήριο Ηλεκτροτεχνίας και Ηλεκτρικών Μηχανών Γ΄ Ηλεκτρολόγων (4 ώρες)

Γενικά για το εργαστήριο:

Στο χώρο αυτό γίνεται η πειραματική επαλήθευση των θεμελιωδών νόμων και κανόνων του ηλεκτρισμού, και εκπαίδευση στα βασικά στοιχεία της ηλεκτρονικής.

Οι μαθητές μαθαίνουν να χρησιμοποιούν ηλεκτρικά όργανα, συσκευές, σε συνδεσμολογίες αυτών σε ηλεκτρικά κυκλώματα, και να χρησιμοποιούν τα εργαλεία για να πραγματοποιήσουν συνδεσμολογίες ηλεκτρολογικού υλικού. Το εργαστήριο διαθέτει κατάλληλους πάγκους εργασίας και τον απαραίτητο εξοπλισμό για την εκτέλεση των ασκήσεων του αναλυτικού προγράμματος, ενώ παράλληλα με το σύγχρονο εξοπλισμό ηλεκτρονικών υπολογιστών που διαθέτει, εμπλουτίζει τις γνώσεις των μαθητών, με την εκπαίδευσή τους στη χρήση σύγχρονων λογισμικών της ειδικότητάς τους.