Εργαστήριο Αισθητικής Τέχνης

• SPA και Λουτροθεραπεία
  • Σύγχρονη Αισθητική ΙΙ
  • Αισθητική Άκρων - Ονυχοπλαστική

Η αισθητική είναι ένα επάγγελμα που στις μέρες μας γνωρίζει ιδιαίτερη άνθηση καθώς η ανάγκη για βελτίωση της εμφάνισης, υγεία και ευεξία, είναι έντονη τόσο στις γυναίκες όσο και στους άντρες.

Η εκπαίδευση περιλαμβάνει μια σειρά από τεχνικές που βελτιώνουν την εμφάνιση τόσο του προσώπου όσο και του σώματος όπως θεραπείες ακμής, αδυνάτισμα, αποτρίχωση, θεραπείες γήρανσης, μακιγιάζ κτλ.

Ένας τομέας της αισθητικής με ιδιαίτερα αυξημένη ζήτηση είναι η περιποίηση των άκρων (μανικιούρ, πεντικιούρ, ονυχοπλαστική).

Οι πτυχιούχοι Αισθητικοί μπορούν να εργαστούν:

• Σε ινστιτούτα αισθητικής.
  • Ως τεχνίτες περιποίησης άκρων (μανικιούρ πεντικιούρ).
  • Σε εταιρείες παρασκευής και προώθησης καλλυντικών προϊόντων.
  • Σε τηλεοπτικά κανάλια και στο θέατρο ως μακιγιέρ.
  • Σε καταστήματα λιανικής πώλησης καλλυντικών (και φαρμακεία που προωθούν καλλυντικά) ως σύμβουλοι ομορφιάς.
  • Σε κομμωτήρια.
  • Σε γυμναστήρια.
  • Σε ξενοδοχειακές μονάδες και κέντρα SPA.
  • Ως βοηθοί δερματολόγου και πλαστικού χειρουργού.

Σπουδές

Η ειδικότητα Αισθητικής Τέχνης ανήκει στον Τομέα Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας. Στους απόφοιτους του ΕΠΑ.Λ. χορηγείται Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και Επαγγελματικό Πτυχίο ειδικότητας επιπέδου 4 (αντίστοιχο των Ευρωπαϊκών). Οι πτυχιούχοι της ειδικότητας έχουν τη δυνατότητα:

•     Να συνεχίσουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, μέσα από τη διαδικασία των Πανελλαδικών Εξετάσεων.
  •     Να εγγραφούν στα ΙΕΚ με φοίτηση 3 εξάμηνων στην ίδια ή ανάλογη ειδικότητα με την ειδικότητα του πτυχίου τους.
  •     Οι πτυχιούχοι 18 έως 24 ετών έχουν δικαίωμα να συμμετάσχουν μετά από αίτησή τους και επιλογή, στα προγράμματα Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας, που περιλαμβάνουν 9μηνη εκπαίδευση  στο χώρο εργασίας είτε του δημοσίου είτε του ιδιωτικού τομέα με αμοιβή και εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα. Οι απόφοιτοι της Μαθητείας λαμβάνουν Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου 5 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων, μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών πιστοποίησης των προσόντων τους.