Εργαστήριο Βρεφονηπιοκομίας

• Αγωγή Βρέφους και Νηπίου
  • Δημιουργική Απασχόληση στην Προσχολική Ηλικία ΙΙ
  • Μουσικοκινητική Αγωγή

Τα πρώτα χρόνια της ζωής ενός παιδιού είναι πολύ σημαντικά για τη μετέπειτα σωματική, πνευματική και ψυχική του ανάπτυξη. Η βρεφική και προσχολική ηλικία βάζουν τα θεμέλια για το χτίσιμο μιας υγιούς προσωπικότητας για την υπόλοιπη ζωή ενός ατόμου.

Σε όλη αυτή τη διαδικασία ο ρόλος του βοηθού βρεφονηπιοκόμου είναι πολύ σημαντικός.

Πάντοτε με την εποπτεία του βρεφονηπιοκόμου, προσεγγίζει συνολικά τα βρέφη και τα νήπια λαμβάνοντας υπόψη ταυτόχρονα τη διάσταση της φροντίδας και της διαπαιδαγώγισης τους.

Τα συνοδεύει στα πρώτα στάδια της ανάπτυξής τους βοηθώντας τα στο να ικανοποιήσουν τις βασικές τους ανάγκες για αγάπη, ασφάλεια και αυτονομία.

Μέσα από διαδικασίες μάθησης, τα βοηθάει στο να κατακτήσουν τα καινούργια επιτεύγματα με τα οποία έρχονται καθημερινά αντιμέτωπα.

Συνεργάζεται με την οικογένεια, συμβουλεύοντας την σε θέματα μητρότητας και ανατροφής των βρεφών και νηπίων.

Εφαρμόζει μέτρα πρόληψης ατυχημάτων σε οποιοδήποτε χώρο σχετικά με τη ψυχαγωγία του παιδιού και παρέχει τις πρώτες βοήθειες σε επείγουσες καταστάσεις.

Τηρεί και ενημερώνει την ατομική καρτέλα του κάθε παιδού.

Ο βοηθός βρεφονηπιοκόμου μπορεί να εργαστεί:

- Σε βρεφονηπιακούς σταθμούς και παιδικούς σταθμούς των Ο.Τ.Α

- Σε ιδιωτικούς βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς

- Σε ιδρύματα παιδικής προστασίας όπως το ίδρυμα «Μητέρα»

- Σε παιδιατρικά νοσοκομεία και μαιευτικές κλινικές

- Σε παιδικές κατασκηνώσεις, παιδότοπους και κέντρα δημιουργικής απασχόλησης

- Σε κέντρα οικογενειακού προγραμματισμού

- Ως ελεύθερος επαγγελματίας αναλαμβάνοντας τη φύλαξη βρεφών και νηπίων στο σπίτι

- Σε δομές της Ειδικής Αγωγής

Σπουδές

Η ειδικότητα Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων ανήκει στον Τομέα Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας. Στους απόφοιτους του ΕΠΑ.Λ. χορηγείται Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και Επαγγελματικό Πτυχίο ειδικότητας επιπέδου 4 (αντίστοιχο των Ευρωπαϊκών). Οι πτυχιούχοι Βοηθοί Βρεφονηπιοκόμοι έχουν τη δυνατότητα:

• Να συνεχίσουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, μέσα από τη διαδικασία των Πανελλαδικών Εξετάσεων.
  • Να εγγραφούν στα ΙΕΚ με φοίτηση 3 εξάμηνων στην ίδια ή ανάλογη ειδικότητα με την ειδικότητα του πτυχίου τους.
  • Οι πτυχιούχοι 18 έως 24 ετών έχουν δικαίωμα να συμμετάσχουν μετά από αίτησή τους και επιλογή, στα προγράμματα Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας, που περιλαμβάνουν 9μηνη εκπαίδευση  στο χώρο εργασίας είτε του δημοσίου είτε του ιδιωτικού τομέα με αμοιβή και εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα. Οι απόφοιτοι της Μαθητείας λαμβάνουν Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου 5 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων, μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών πιστοποίησης των προσόντων τους.